top of page

Çölyak hastalığı (Glutene bağlı enteropati), ne kadar yaygın?

Çölyak hastalığı, diğer adıyla Gluten Enteropatisi, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucu ortaya çıkan, genetik kökenli bir hastalıktır. Gizli seyreden sinsi bir hastalık olması nedeniyle toplumda gerçek sıklığı bilinmese de binde 4 ila 8 kişide biyopsi kanıtlı olarak görülmektedir. Gerçek sıklığın ise % 1 ila 2 olduğu ileri sürülmüştür.

Gluten, tahıllarda ve yulafta bulunan, pankreas tarafından parçalanarak sindirilen bir proteindir. Bu proteine duyarlılığı olan kişiler, gluten içeren besinleri aldıklarında, vücutları bir tepki göstererek, sindirimini önlerler, adeta bir allerjik reaksiyon gelişir ve bunun yanında bazı maddelerin de emilimi bozulur. Bunun sonucunda da bütün vücutta kemik erimesinden tutun da kansızlığa dek bir çok hastalık ortaya çıkar.


Bazı insanlar bu hastalığı olduğunun asla farkına varmazlar. Özellikle ileri yaşa dek gelmiş ve tanı almamış hasta sayısının tüm hastaların % 60' ı kadar olduğu ileri sürülmektedir. Bunun en önemli nedeni, bu hastalığın çoğu hastada tipik yakınmalarının olmaması, çok genel belirti ve bulgular halinde seyretmesidir.


Çölyak hastalığı gluten duyarlılığından ya da yiyecek alerjisinden farklı bir hastalıktır. Glutene duyarlı kişilerde Çölyak hastalığının bazı sindirim bozuklukları görülür, ancak bağırsak duvarında bağışıklık sisteminin cevabı olarak oluşan değişiklikler görülmez.


Gıda alerjisi de Çölyak hastalığından farklıdır. Buğdaya, tahıla alerjiniz var ve tahıl tüketirseniz, gözlerinizde yaşarma ve kaşıntı olur, nefes almada zorlanırsınız. Değişik formlarda alerji bulguları ortaya çıkar ki Çölyak hastalığından bu nedenle farklıdır.


Çölyak hastalığı ise ishal ya da kabızlık, şişkinlik, gaz gibi sindirim sorunları yanında anemi, kemik ve eklemlerde ağrı, ağızda yaralar, diş sorunları, ciltte döküntüler, şeker hastalığı, hipoglisemi, kemik erimesi, depresyon ya da kaygı bozukluğu gibi duygudurum bozuklukları, denge sorunları, kilo kaybı ya da tersine aşırı kilo alımı gibi tablolarla birlikte seyreder.


49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Yazı: Blog2 Post
bottom of page